Jest pomysł! Młodzi Przedsiębiorcy Katowic + Miasto + Biznes = ?

Panie Prezydencie

Karta Młodego Przedsiębiorcy – to działa, to jest fajne! To prosty sposób, aby zyskał samorząd, młodzi przedsiębiorcy i firmy już działające na naszym lokalnym rynku. Proszę wyciągnąć rękę do młodych przedsiębiorców. Już na wstępie chciałbym zaznaczyć, że zgadzam się, że sytuacja młodych osób prowadzących lub chcących założyć działalność gospodarczą, w głównej mierze uzależniona jest od decyzji nie władzy samorządowej, a państwowej. W głównej mierze, to znaczy jeśli chodzi o zbyt wysokie podatki, nieprecyzyjne prawo, czy koszty prowadzenia działalności pochłaniające prawie ¾ generowanego przez firmę przychodu. Pytanie jakie należy postawić to, czy władza lokalna jest w stanie zrobić cokolwiek, aby poprawić sytuację młodych i przedsiębiorczych osób? Czy jest w stanie zaoferować w Katowicach lepsze warunki do rozwoju biznesu niż w innych regionach? Odpowiedź brzmi – TAK i udzielona została między innymi przez inne miasta, przez praktykę, która spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem przez młodych obywateli poszczególnych miast jak i środowiska biznesowego, które też upatrzyło sporo szans dla siebie w rozwoju współpracy pomiędzy sobą, a młodymi kontrahentami za pośrednictwem miasta. Całe to zamieszanie właśnie o Kartę Młodego Przedsiębiorcy. To działa, to jest fajne!

Na koniec 2011 roku na stałe w Katowicach zameldowanych było 294 tys. osób, rok później 291 tys., w kwietniu 2013 – 290 tys. osób. Zdaniem specjalistów ten spadek będzie się utrzymywał, bo w Katowicach brakuje działań których celem jest przyciągnięcie albo zatrzymanie mieszkańców (więcej NaszeMiast.pl http://goo.gl/CTDSPH). Tracimy młodych ludzi, którzy wyjeżdżają z Katowic do innych miast albo za granicę. Dlaczego wyjeżdżają? Po prostu, żeby poprawić swoją stopę życiową, żeby zarobić więcej pieniędzy, otworzyć własny biznes. Najłatwiej powinno się prowadzić biznes w stolicy regionu, który ma wszelkie predyspozycje do tego, aby być największym centrum biznesowym nie tylko w południowej Polsce ale nawet na cały kraj. Kto buduje wizerunek biznesu danego regionu? Przedsiębiorcy – mali i średni oraz duże korporacje. Jaki jest stosunek jednych (MiS) do drugich? Prawie 99% do 1%. Po Drugie MiS wytwarzają prawie ¾ polskiego PKB! Nie będę wypowiadał się co do stworzenia lepszych warunków dla 1% firm i korporacji, bo o te władze miasta zabiegają od dawna, starając się przyciągnąć do Katowic. I bardzo dobrze, ale wciąż pozostaje te 99%, te ¾ wytwarzanego PKB. Powinniśmy zrealizować ten projekt, bo miasta obok nas, mniejsze i nawet niemające na pierwszy rzut oka tak wielkich możliwości jak Katowice zrobią to przed nami. A to jedynie przyspieszy „trend uciekających”, a nie zastopuje go, albo nawet odwróci.

Rzeczona Karta Młodego Przedsiębiorcy została już wprowadzona w Nysie i Jarosławiu. Działa to w ten sposób, że miasto tworzy sieć networkingową, przekonując działające na terenie miasta firmy, by dały zniżki początkującym przedsiębiorcą tj. tym, którzy mają do 30 lat i prowadzą firmę nie dłużej niż trzy lata. Wyniki – w Nysie 50 osób z taką kartą od grudnia 2013, w Jarosławiu 30 osób z kartą, 70 firm wspierających młody biznes – a to wszystko tylko od połowy marca 2014! A przecież to nie są duże miasta, a przede wszystkim, to nie są miasta gdzie skumulowany jest biznes tak jak w Katowicach.

Jakie są profity, czyli co dostanie młody przedsiębiorca? W Nysie i Jarosławiu dla przykładu bank BZ WBK zaoferował przez pół roku darmowe konto, bezpłatne przelewy do ZUS i fiskusa, firmy rozliczające podatki zaoferowały między innymi 30–40 proc. zniżki na usługi, darmowe napisanie biznesplanu, bezpłatną pomoc przy założeniu firmy, kancelarie prawne – zniżki na swoje usługi. biura prawne. Ja i moi już działający przyjaciele – biznesmeni dołożymy do tego wiele innych, a za naszym przykładem pójdzie wiele innych firm. Co więcej – beneficjentem programu nie będzie się przecież całe życie – po okresie rozwoju i przetrwania te firmy staną na rynku już bez zniżek a dotychczasowi „opiekunowie” staną się ich twardymi partnerami na równych zasadach. Firmy wspierające „wychowają” sobie dobrych klientów.

Co zyskuje miasto? Młodych ludzi, którzy zostają w Katowicach, a do ich sukcesu przykładają rękę miasto i firmy wspierające. Ale nie tylko Ci, którzy zostaną. Przecież stworzony biznesowy klimat, będzie atrakcyjny dla każdego, trend migracji biznesowej zostanie odwrócony, to do nas będą przyjeżdżać młodzi i zdolni ludzie z pomysłami i będą realizować swoje sny o potędze.

Co mówi władza wykonawcza Nysy i Jarosławia? Zależy im na tym, by na swoim terenie rozwijać przedsiębiorczość. – Zapewniliśmy też 2 mln zł na dotacje na biznes rozdzielane przez urząd pracy. Chcemy przeciwdziałać emigracji z naszego terenu, głównie młodych osób – tłumaczy Fujarczuk nyski starosta (więcej Rzeczpospolita http://goo.gl/oSuHJE).

Co na to firmy, które już weszły w program jako partnerzy biznesowi? „Dawanie zniżek osobom posiadającym karty jest marketingowo uzasadnione. Ale nie chodzi wyłącznie o to – mówi nam Henryk Janik, właściciel Biura Rachunkowego Marta w Nysie, które oferuje młodym przedsiębiorcom m.in. obniżone o 30 proc. stawki za obsługę księgową przez pierwsze sześć miesięcy. Jak tłumaczy, chodzi też o pomaganie w rozwijaniu biznesu, bo to w ostatecznym rozrachunku opłaca się wszystkim.” (więcej Rzeczpospolita http://goo.gl/oSuHJE).

To działa, a łącząc siły młodych i przedsiębiorczych osób, miasta i świata biznesu mamy trzykrotnie większe szanse na powodzenie niż działając osobno.

 

 

Advertisements

One thought on “Jest pomysł! Młodzi Przedsiębiorcy Katowic + Miasto + Biznes = ?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s